• تماس با ما: 1108 2842 - 021
 • ایمیل به ما: info@zwoodco.com
 • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00

شرکت زدوود یکی از زیر مجموعه های هلدینگ مهندسی زیبا می باشد.

کابینت ممبران

کابینت ممبران همان کابینت وکیوم بوده که بعضا" برخی فکر می کنند که کابینت های وکیوم نوعی متفاوت از نوع ممبران است حال آنکه هر دو یکسان هستند و متریال ساختشان ممبران می باشد. در اصل در این مدل کابینت ها از نوعی روکش پی وی سی بر روی مغزی انواع گوناگون ام دی اف چوب یا نئوپان استفاده می شود.

کابینت ممبران پیش از اینکه با روکش pvc پوشیده شود در صورت لزوم ابزار خورده و طرح مورد نظر بر روی آن پیاده سازی می شود. در مرحله بعد مغزی طرح خورده به چسب و رزین آغشته شده و در پایان با استفاده از تکنولوژی خاصی متریال ممبران به صورت روکش بر روی مغزی آغشته به چسب و رزین کشیده می شود، که به این فرایند وکیوم گفته می شود.

کابینت ممبران 1

گفتنی است از متریال ممبران علاوه بر ساخت کابینت، می توان در ساخت انواع ویترین و کمد نیز استفاده نمود.

نکته حائز اهمیت اینکه تنها بر روی یک طرف این کابینت ها از روکش ممبران استفاده می شود و برای اینکه قیمت تمام شده کار به صرفه تر شود روی دیگر کابینت ها را از روکش ارزان تر همچون روکش pvc سفید استفاده می شود. 

پس از روکش شدن ورق ام دی اف، میتوان از آن ها در موارد ذیل استفاده می شود:

 • کابینت سازی
 • کمد سازی
 • ساخت تخت
 • و ...

نصب این نوع کابینت ها همیشه در محله پایانی ساخت، گچ بری سقفه و رنگ دیوار ها انجام می شود چراکه مثلا" اگر در زمان نقاشی رنگ بر روی کابینت های نوع ممبران بریزد، پاک کردن آن ساده نبوده و حتی ممکن است در طی پاک کردن رنگ کابینت ها آسیب ببیند.

همانطور در بالا اشاره شد که روکش ممبران در اصل نوعی روکش pvc است که برروی مغزی های ام دی اف مختلف کشیده می شود، این در حالی است که در عرف به کابینت هایی که جهت ساختشان از ورقه هایی با روکش ممبران استفاده می شود، ممبران می گویند.

 

جنس مغزی کابینت های نوع ممبران در 90 درصد مواقع ام دی اف می باشد.

تصور نادرست دیگری که در مورد کابینت ممبران وجود دارد این است که این نوع کابینت ها تنها نوع کلاسیک هستند حال آنکه این نوع کابینت ها هم در سبک کلاسیک وهم سبک مدرن وجود دارند و ساخته می شوند. بدبن صورت که اگر طراحی کلی کابینت ها و طرح هایی که روی متریال زیر روکش ممبران استفاده میشه، کلاسیک باشند، کابینت ممبران کلاسیک به حساب می آیند و اگر طرح های روی مغزی ورق ها، طرح های مدرن و ساده و خاص باشند، کابینت سبک مدرن است.

روکش های pvc استفاده شده در کابینت های نوع ممبران نازک و حالت مات دارند. هرچند نوع دیگر از این روکش ها ضخیم تر و براق می باشند که برای ساخت کابینت های نوع ممبران مدرن استفاده می شود که البته کاربرد کمتری از روکش های روتین ممبران مات دارند.

کابینت ممبران 2

 

کابینت ممبران مدرن به دو صورت ذیل ساخته می شوند و در بازار موجد هستند:
 1. کابینت مدرن ممبران عادی 
 2. کابینت مدرن ممبران براق

ویژگی های کابینت آشپزخانه ممبران مدرن سبکی ایده آل برای تمامی سلیقه ها

در این سبک برخلاف کابینت کلاسیک که از رنگ های گرم و سنتی بهره گرفته، عموما" از رنگ های امروزی یا به اصطلاح جوان پسند به کار برده می شود.

این کابینت ها در عینی سادگی بسیار شیک بوده و بیشتر از اروپایی ها تقلید و الهام گرفته شده و جای خود را به سرعت در قلب تپنده منازل ایرانی باز نموده است.

از ویژگی های دیگر کابینت آشپزخانه مدرن ممبران می توان به سادگی و زیبایی آن اشاره نمود و همین عامل سبب شده که این سبک این روز ها بسیار مورد استقبال مردم قرار گیرد.

 

ویژگی های کابینت آشپزخانه ممبران کلاسیک

کابینت های آشپزخانه ممبران کلاسیک از سبک هایی است که امروزه بسیار مورد استقبال عموم ایرانیان قرار گرفته است‌.

عموما" در این سبک از رنگ ها سرد و متین استفاده می شود.

این سبک کابینت ها فضایی کلاسیک و قدیمی را در خانه ایجاد می نماید به همین خاطر به آن ها نام کابینت های کلاسیک را داده اند.

در کابینت ممبران کلاسیک ارتفاع به جهت سنتی بودن دیزاین کم در نظر گرفته می شود. که همین عامل باعث ایجاد فضایی گرم و سنتی خواهد شد.

این نوع و سبک از کابینت ها مناسب برای خانه های تجملاتی است چرا که طرح های این کابینت از منازل و کاخ های سلطنتی در گذشته الهام گرفته شده است.

 

همچنین کابینت آشپزخانه ممبران کلاسیک هم دارای دو صورت ذیل است:
 1. کابینت کلاسیک ممبران پرکار (دارای نقش و منبت های پرتعداد و پیچیده)
 2. کابینت کلاسیک ممبران کم کار (دارای طرح های بسیار ساده)

 

کابینت های کلاسیک پرکار قیمتشان بیشتر گران تر از انوع کم کارکرد هستند و عموم کابینت های کلاسیک ایرانی، از نوع پرکار هستند.

عموما" کابینت کلاسیک و سبک های سنتی همواره مورد پسند ایرانیان بوده و حکاکی و منبت و سرستون ها اجزای جدایی ناپذیر آن ها می باشند، در گذشته برای کابینت های کلاسیک از چوب طبیعی و حکاکی و ابزارهای به کار گرفته شده در این کابینت همگی به صورت دستی انجام می شد. به همین دلیل علاوه بر زیبایی چشم نوازش هزینه بالایی نیز داشت ، همچنین در کابینت های MDF  به دلیل نوع پرس روکش (همان فرآیند لمینت) امکان ایجاد نقش و نگار و حکاکی بر روی صفحه چوبی نیست.

به همین خاطر پس از ورود تکنولوژی CNC به صنایع آهن و شیشه، از این فناوری در صنایع چوب نیز استفاده شد و در نهایت امکان ایجاد نقش و نگارهای دلنشین بر روی صفحه های چوبی به جود آمد و اخیرا" کابینت‌ ممبران به خوبی جای خود را در آشپزخانه های ایرانی پیدا نمود.

کابینت ممبران 3

 

نحوه تولید کابینت آشپزخانه ممبران

در ابتدا طرح مورد نظر در نرم افزار 3DMAX مدل می شود ، سپس مدل طراحی شده توسط دستگاه CNC به وسیله نرم افزار های مخصوص خود (نرم افزار هایی چون رادونیکس یا آرت کم) طبق الگوریتم های مختصاتی که برای دستگاه تعریف شده بر روی صفحه چوب بدون روکش یا یک طرف روکش شده پیاده می شود.

در مرحله بعد سطح چوب یا ام دی اف کاملا با سمباده پرداخت شده و سپس سطح چوب از طریق پمب باد کاملا عاری از هرگونه گرد و خاک یا آلودگی و براده باقیمانده از  CNC می شود. پس از مرحله تمیز کاری صفحه چوب در اتاق چسب به وسیله پمپ با چسب چوب مرغوب آغشته می شود.

پس از چسب کاری صفحه چوب آماده پرس وکیوم یا همان روکش ممبران است.

در مرحله وکیوم تخته ها روی دستگاه وکیوم چیده شده و پس از روشن شدن دستگاه و تخلیه هوای داخل دستگاه توسط مکنده های قوی المنت ها شروع به داغ شدن کرده و حالت خمیری در ورق روکش ایجاد می شود، پس از رسیدن به دمای مناسب قسمتی که روکش روی آن سوار شده به سمت پایین آمده و به روی قطعات CNC شده کشیده شده و توسط چسبی که قبلا روی سطح چوب خورده به روی چوب یا ام دی اف می چسبد.

 

نکته قابل توجه اینکه می توان پس از مرحله CNC سطح کار را با رنگ پلی اورتان آغشته نمود که در این صوت دیگر نیازی به وکیوم نیست، البته اینکار تا حدودی قیمت تمام شده کابینت آشپزخانه شما را بالا تر می برد.

 

۴ نکته مهم در مورد ساخت کابینت ممبران

مجموع تمام پروسه ای که در بالا ذکر شد، اجرای طرح های زیبا و پرکار مانند طرح های کلاسیک رو امکان می سازد. نکته مهم اینکه در یک سمت ورق های MDF که مغزی کابینت را میسازند، رویه ی PVC رو اجرا می شود. سمت دیگر، یک لایه سفید رنگ که از ابتدا پشت ام دی اف خام توسط کارخانه چسبانده شده است قرار می گیرد.

بهتر است در سفارش ساخت کابینت آشپزخانه ممبران به 4 نکته ذیل توجه نمود.

 1. انتخاب کابینت ساز با تجربه و مطمئن در این کابینت نسبت به سایر کابینت ها حساس‌ تر است.
 2. طرح های انتخابی نباید به گونه ای باشد که از نظر فنی در طراحی و ساخت مشکل ایجاد نماید (در این مورد بهتر است با خود کابینت ساز ها مشورت نمایید)
 3. باید متریال های مورد استفاده از جنس مرغوب انتخاب باشند و در متریال ها مخصوصا" چسب کابینت، اصلا و ابدا نباید فکر صرفه جویی و کاهش هزینه ها را نمود.
 4. معایب کابینت آشپزخانه ممبران را پیش از انتخاب این نوع کابینت به خوبی بشناسید.

 

مزایا و معایب کابینت آشپزخانه ممبران

کابینت آشپزخانه ممبران نقاط قوت و ضعف مهم و قابل توجهی دارد. با توجه به این موارد می توانید بهترین گزینه برای خانه خود را داشته باشید و با توجه به معایبی که این نوع کابینت ها دارند به راحتی از خسارات احتمالی که به شما وارد خواهد شد جلوگیری نمایید. همچنین این نوع کابینت ها در کنار لوکس بودن و مزایای بسیار زیادی که دارند. عموما" معایب این نوع کابینت ها قابل چشم پوشی یا قابل حل شدن می باشند. در این مقاله بعد از مزایا به معایب آن نیز اشاره میکنیم. در ادامه به شرح این محاسن و معایب خواهیم پرداخت.

 

مزایا

 • امکان اجرای انواع طرح های متنوع و زیبا به جهت استفاده از تکنولوژی خاص ساخت
 • قیمت نسبتاً مناسب این نوع کابینت ها (هرچند از کابینت ام دی اف و هایگلاس بالاتر، اما از کابینت چوب کمتر)
 • ظاهر لاکچری و بسیار مجلل
 • عدم وجود درز، از مزایای پراهمیت
 • عدم نفوذ آب
 • انعطاف پذیری روکش ممبران
 • تنوع رنگ
 • عدم ایجاد مشکلات تنفسی برای کودکان و سالمندان
 • دوست محیط زیست
 • نظافت و تمیز کردنن آسان (به راحتی با دستمالی مرطوب می توانید آن را تمیز کنید)

معایب

 • وابستگی خیلی زیاد به کیفیت کار اجرای کابینت ساز
 • احتمال باز شدن روکش از روی مغزی در صورت خوب وکیوم نشدن روکش
 • مقاومت کم در برابر نور خورشید و حرارت
 • عدم زیبایی در اجرای کارهای ظریف (هرچه ظرافت کار بیشتر پوشش دادن لایه ی PVC سخت تر در نتیجه باید کار راحی را نسبتاً درشت در نظرگرفت)
 • تنوع کیفیت گاهی یک مشکل است که در مورد کابینت آشپزخانه ممبران صدق می کند
 • حساس در برابر اجسام تیز

 

نکته مهم

هنگامیکه بحث کار دست کابینت آشپزخانه ممبران به میان می آید تفاوت زیادی بین افرادی ماهر با افراد کم تجربه تر به وجود می آید. از ایراداتی که افراد کم تجربه و کارگاه های بی کیفیت در ساخت کابینت آشپزخانه ممبران ایجاد می نمایند در مرحله پوشش pvc تنها کافی است که از چسب با کیفیت مناسب استفاده نشود، از ورق pvc نامرغوب استفاده شود و در نهایت در مرحله وکیوم دقت و ظرافت لازم را صورت نگیرد.ساخت کابینت های آشپزخانه ممبران توسط شرکت‌ ها و مجریان فراوانی ساخته می شود و از تنوع کیفیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج داد.

 

استاندارهای ساخت

استانداردهای ساخت کابینت آشپزخانه ممبران برای ساخت کابینت زمینی:

 • ارتفاع 72 سانتی متر
 • عمق 55 سانتی متر
 • پا خور 14 سانتی متری
 • این قسمت از کابینت ها را با صفحات 32 میلی متری می سازند.

استانداردهای ساخت کابینت آشپزخانه ممبران برای ساخت کابینت دیواری:

 • ارتفاع معمولاً 70 سانتی متر
 • عمق 30 سانتی متر

 

قیمت کابینت آشپزخانه ممبران

در اصل قیمت کابینت آشپزخانه ممبران خیلی بالا نیست و شاید تنها کمی بالاتراز متوسط باشد. قیمت تمام شده کار بستگی به طرح ها و میزان پر کار یا کم کار بودن طرح کار شده روی کابینت دارد، درنتیجه بازه‌ قیمتی این نوع کابینت ها متفاوت است.

 

نتیجه گیری نهایی:

کابینت آشپزخانه ممبران از کابینت های بسیار خوب و با کیفیت بازار بوده که دارای طرح های متنوع می باشد و میتواند پاسخگوی هر سلیقه ای باشد. اما اگر فرایند ساخت و اجرا بی کیفیت باشد تمام هزینه های هدر می رود. پس حتما" حواستان باشد که برای ساخت کابینت آشپزخانه ممبران با چه گروه و شخصی همکاری می نمایید؟!

توصیه می شود با افراد و مجموعه هایی که اطلاع زیادی در مورد رزومه و کیفیت کاری آن ها ندارید و مجموعه هایی که قیمت کار را به صورت حیرت انگیزی پایین اعلام می نمایند همکاری نکنید. چراکه اولویت شما برای ساخت این کابینت ها، باید کیفیت و مهارت کابینت ساز باشد. برای ساخت این نوع کابینت ها هزینه قابل توجهی صرف می شود و پس باید بر روی کیفیت کار بسیار حساس و ریزبین بود.

شرکت مهندسی و تولیدات چوبی زدوود

گارانتی محصولات

گارانتی محصولات

متریال با کیفیت

متریال با کیفیت

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش

zwood

وارد کننده ترموود فنلاندی و ترک

نماینده رسمی چوب ترموود کاراوا فنلاند و نواوود ترکیه

وارد کننده پارکت چوبی مهندسی شده

طراح و مجری نمای ترموود ساختمان

طراحی و اجرای انواع سازه های چوبی ترموود و چوب پلاست

اجرای دکینگ محوطه و کنار استخر

اجرای نرده چوبی ، دیوار چوبی ، پرگولا ، آلاچیق

فرم مشاوره رایگان

 

ارتباط با ما

تماس با ما: 1108 2842 021
ارسال ایمیل به ما : info@zwoodco.com
 تهران - بزرگراه مدرس جنوب به شمال 
ابتدای ظفر - نبش کوچه مرو

 سلام! در کمترین زمان ممکن به پیام شما پاسخ خواهیم داد info@zwoodco.com

* مشاوره آنلاین
Close and go back to page
با ما مشورت کنید