• تماس با ما: 1108 2842 - 021
 • ایمیل به ما: info@zwoodco.com
 • ساعت کاری: 09:00 تا 18:00

شرکت زدوود یکی از زیر مجموعه های هلدینگ مهندسی زیبا می باشد.

روف گاردن

روف گاردن 1

روف گاردن ، روف گاردن پشت بام ، طراحی روف گاردن ، طراحی و اجرای روف گاردن در تهران

 

Roof garden یا روف گاردن به‌طور کلی مکانی را شامل می‌شود که فضای سبز آن در ارتفاع مشخصی خصوصا پشت‌بام ساخته شده باشد. در این نوع بنا از تکنیک‌ها و روش‌هایی استفاده خواهد شد تا بتوان بستری برای کشت گیاه در ارتفاعی بالاتر از سطح زمین فراهم کرد. اینکه بام سبز در چه مقیاس و اندازه‌ای می‌تواند اجرا شود تا حد زیادی بستگی به سلیقه شما دارد. برخی اعتقاد دارند که شما با چند گلدان در پشت‌بام خود نیز می‌توانید چنین چیزی را در مقیاس کوچک اجرا کنید.

اما واقعیت چیز دیگری است. درست است که شما برای اجرای بام سبز یا روف گاردن پشت بام حتما نباید در اندازه یک پارک در پشت‌بام خود فضای سبز داشته باشید اما فضای سبزی که در آن مکان ایجاد کرده‌اید باید ویژگی‌هایی را داشته باشد که بتوانیم در شمای کلی به آن روف گاردن بگوییم. در زبان فارسی به این فضا باغ‌بام به معنی باغ پشت بام نیز گفته می‌شود اما بیش از همه همان ترکیب بام سبز است که کاربرد دارد.

برای مشاوره طراحی و اجرای روف گاردن با ما تماس بگیرید .

چرا در ساختمان از سقف سبز یا روف گاردن استفاده می‌شود؟

در اولین نگاه زمانی که به دلیل ایجاد چنین فضا‌هایی فکر می‌کنیم، این موضوع به ذهن‌مان می‌رسد که باغ در پشت بام صرفا جنبه زیبایی دارد و برای این ایجاد شده تا افرادی که در آن حاضر هستند از فضای سبز لذت ببرند. البته که درست هم فکر می‌کنید. اما فقط این مزیت نیست که ما را به اجرای روف گاردن پشت بام ترغیب می‌کند.

اجرای روف گاردن تهران امروز بسیار انجام می‌شود. یکی از دلایل مهم آن شلوغی شهر تهران است. بام سبز یا روف گاردن پشت بام می‌تواند تا حد زیادی از آلودگی هوا حداقل در محیط پشت‌بام شما بکاهد و ازطرفی سکوت و آرامش را برای‌تان به‌همراه داشته باشد. چون این بام‌های سبز توانایی بالایی در جذب سروصدا و آلودگی‌های صوتی نیز دارند.

کشت محصولات مختلف در بام‌های سبز

اگر شرایط آب‌وهوایی محیط شما مناسب باشد شما می‌توانید در همین بام‌های سبز اقدام به کشت محصولات مختلف کنید و از این تولیدات سالم برای خود و خانواده بهره ببرید. برای نمونه ایده اجرای روف گاردن مازندران می‌تواند چنین شرایطی را برای شما فراهم کند. مزیت‌های روف گاردن پشت بام هنوز تمام نشده است!

شاید ندانید اما این بام‌ها سد محکمی در برابر سرما و گرمای شدید خواهند بود. اجرای روف گاردن یزد معمولا تبدیل به پروژه موفقی خواهد شد چون می‌تواند با گرما تا حد زیادی مقابله کند. روف گاردن اهواز نیز چنین وضعیتی خواهد داشت.

مقاومت بام‌های سبز در برابر آب‌وهوا چقدر است؟

از سدی برای شما حرف می‌زنیم که استحکام زیادی دارد، تا این حد که شما در ابتدای فصول سرد و گرم به وسایل گرمایشی و سرمایشی نیاز نخواهید داشت. در سقف‌های سنتی ما از ایزوگام و قیر استفاده می‌کردیم که به دلیل داشتن رنگ سیاه گرمای خود را جذب می‌کردند و باعث گرم‌ترشدن ساختمان می‌شدند. اما باغ پشت بام همانند یک عایق طبیعی گرمای خورشید را بازتاب خواهد داد و باعث می‌شود که انرژی موجود در ساختمان به هدر نرود.

اگر یک بام سبز گسترده در پشت‌بام خود داشته باشید می‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که انرژی مورد نیاز شما در فصل تابستان حداقل 75درصد کاهش پیدا خواهد کرد. بام‌های سبز اهمیت زیادی برای فضاهای شهری مختلف دارند و ترجیح شهرداری‌ها نیز بر این است که بیشتر چنین فضا‌هایی مورد استفاده قرار بگیرند.

 چون وجود آن‌ها باعث کم‌شدن گاز‌های گلخانه‌ای و تولید بیشتر اکسیژن خواهد شد. باغ در پشت بام می‌تواند حجم رواناب فاضلاب‌های سطحی در محیط شهر را کاهش دهد و از خطر جاری‌شدن سیل و طغیان تا حد زیادی جلوگیری کند.

انواع روف گاردن

اگر بخواهیم به‌طور کلی انواع روف گاردن را برای شما نام ببریم باید از بگوییم که آن‌ها عبارت‌اند از:

 • روف گاردن گسترده
 • روف گاردن متمرکز
 • روف گاردن نیمه‌متمرکز
 • بام سبز مدولار

هر کدام ازانواع روف گاردن ویژگی‌های خاصی دارند و بهتر است که در شرایط آب‌وهوایی خاصی هم به اجرا در بیایند. برای نمونه اجرای روف گاردن تهران با اجرای روف گاردن در اصفهان تفاوت‌های زیادی خواهد داشت.
چنانچه قصد خرید رنگ ترموود بریلوکس آلمان و ورینلاک یونان از نمایندگی رسمی آن در ایران را دارید هم اکنون با ما تماس بگیرید.

روف گاردن 6

 

قصد طراحی و اجرای روف گاردن برای پشت بام خود دارید؟
جهت بازدید رایگان از پروژه و برآورد هزینه همین حالا با شرکت مهندسی زدوود تماس بگیرید .

 

معرفی روف گاردن گسترده

در نوع گسترده می‌توان گیاهانی با ریشه کم را به‌راحتی در بسترشان کاشت. عمق خاک در بام‌های سبزی که در نوع گسترده ساخته می‌شوند معمولا 20 سانتی‌متر است. این نوع از بام سبز در اجرا نسبت به دیگر انواع هزینه کمتری دارد و محبوبیتش هم بیشتر است. گل‌های سبک و کم‌ریشه، چمن و گیاهانی را ارتفاع کم برای نوع گسترده از بهترین گزینه‌ها هستند.

روف گاردن 4 روف گاردن 5

آشنایی با بام سبز نیمه‌متمرکز

در نوع بعدی باید به سراغ باغ‌بام نیمه‌متمرکز برویم. حالا که فهمیدیم روف گاردن چیست و مدل ساده آن چه شکلی دارد، درک ساختار این نوع از باغ بام برای ما ساده‌تر خواهد بود. عمق خاک در نوع نیمه‌متمرکز بین 30 سانتی‌متر تا 1 متر است. بنابراین؛ می‌توان گیاهان بلند‌تر با ریشه‌هایی عمیق‌تر را در بستر آن کاشت. گیاهان بوته‌ای مختلف می‌توانند به باغ‌بام نیمه‌متمرکز شما جلوه بسیار زیبایی دهند و سودمند نیز باشند.

با روف گاردن متمرکز آشنا شوید

روش سوم که قصد معرفی‌اش را داریم، بام سبز متمرکز است. در بام سبز متمرکز محدودیت خاصی برای اجرای گیاهان نیست و حتی می‌توان درختان مختلف را بر روی این باغ‌بام‌ها رشد داد. بام متمرکز هزینه اجرای بالایی دارد و هزینه نگه‌داری از آن نیز تا حد زیادی بالاست. ازطرفی شیوه متمرکز برای اجرا به فضای بیشتری هم نیاز دارد. شما می‌توانید بام سبز متمرکز را برای پشت‌بام‌هایی اجرا کنید که در آن‌ها امکان قدم‌زدن وجود دارد و می‌توان در ان‌ها نیمکت برای استراحت قرار داد.

بام سبز با جعبه! سیستم روف مدولار

در آخرین نوع نیز باید بام سبزی مدولار را معرفی کنیم. این روش جعبه‌گیاه نیز نامیده می‌شود. در این سیستم جعبه‌هایی با نام فلاور باکس وجود دارند که گیاهان در آن‌ها کشت و پرورش داده خواهند شد. این باکس‌های اکثر فضای سقف سبز شما را پوشش خواهند داد. اگر بخواهیم کمی تخصصی‌تر درباره این نوع از بام‌های سبز صحبت کنیم باید بگوییم که سیستم‌های غیرمدولار یک لایه پیوسته روی بام سبز دارند اما در سیستم مدولار ما چنین چیزی را شاهد نیستیم و محیط اصطلاحا ناپوسته است.

 

در ساخت روف گاردن باید به چه چیز‌هایی توجه کرد؟

زمانی که شما از سوال روف گاردن چیه گذر می‌کنید به سوالات جدیدی می‌رسید، مثل اینکه چطور می‌توان چنین بامی را در ساختمان اجرا کرد و اصلا برای اجرای آن به چه پیش‌زمینه‌هایی نیاز است. یکی مهم‌ترین نگرانی‌ها برای اجرای چنین پروژه‌هایی نشت آب و جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیگر لایه‌های ساختمان است.

خصوصا برای مثال اینکه اجرای روف گاردن مازندران که شهری مرطوب و شمالی است نسبت به روف گاردن تهران یا روف گاردن اهواز اهمیت بیشتری ازلحاظ جلوگیری از نفوذ رطوبت خواهد داشت.

یکی مهم‌ترین مسائلی که باید درخصوص عدم نفوذ رطوبت به آن توجه کنید، زهکشی اصولی بام است. امروز سقف‌هایی که در ساختمان‌ها ساخته می‌شوند تحمل بار زیادی را خواهند داشت. مهندس‌های جدید به این مسائل توجه خواهند کرد و خلاف شیوه‌های سنتی بام‌ها امروز می‌توانند با‌ر‌های سنگین را تحمل کنند.

البته که این موضوع چیزی نیست که شما خودتان بتوانید آن را کارشناسی کنید. اگر می‌خواهید بدانید که آیا سقف شما می‌تواند بار زیادی را تحمل کند یا خیر، باید از یک کارشناس متخصص درباره این موضوع مشاوره بگیرید. باید در اجرای بام سبز شرایط آب‌وهوایی خود را در نظر داشته باشید. برای نمونه اجرای روف گاردن یزد بیشتر نیازمند گیاهانی است که به آب زیادی نیاز ندارند.

ازطرفی اجرای روف گاردن در کرج یا اجرای روف گاردن در شیراز محدودیت زیادی به‌لحاط استفاده از آب برای شما نخواهد داشت. در مناطقی که باران زیاد می‌باید می‌توان ایده روف گاردن را طوری اجرا کرد که به آب کمتری نیاز باشد. در انتخاب خاک نیز باید دقت زیادی به‌خرج داد. برای بام‌های سبز خاک‌های مخصوص و فراوری‌شده وجود دارند که باید با توجه به ویژگی‌های سقف مورد استفاده قرار بگیرند.

خاکی که در روف گاردن پشت بام استفاده می‌شود باید ویژگی‌های خاصی نیز داشته باشد. مهم‌ترین ویژگی برای آن سبکی خاک است. خصوصا در شهر‌های بزرگ برای مثال در اجرای روف گاردن تهران باید از خاک‌های سبک استفاده کرد تا وزن ساختمان بالا نرود. خاک نباید به زیرساخت‌های ساختمان شما فشار وارد کند. خاکی که برای بام‌های سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد اصطلاحا باید متخلخل باشد و بتواند به‌خوبی آب را جذب کند.

   

ایده برای روف گاردن ، چگونه بام سبز ایجاد کنیم؟

ایده برای روف گاردن بسیار است. راه‌ها و نقشه‌های زیادی وجود دارد برای اینکه شما بتوانید چنین چیزی را در محیط ساختمان خود به اجرا در بیاورید. می‌توان در اجرای این باغ‌بام ویژگی‌های محیطی مختلف را در نظر گرفت. برای نمونه در اجرای روف گاردن در کرج می‌توانید از المان‌های مدرن استفاده کنید.

برای اجرای روف گاردن در اصفهان می‌توان از طرح‌هایی که نزدیک به کلاسیک و نئوکلاسیک هستند کمک گرفت و در آن‌ها المان‌ها سنتی شهر را بسته به سلیقه صاحب پروژه به‌کار برد. به‌طور کلی ایده روف گاردن را باید از متخصصان طلب کرد. افرادی که به‌صورت تخصصی آماده ارائه چنین خدماتی به شما هستند و می‌توانند ایده‌های مختلف را به اجرا در بیاورند.

چقدر هزینه برای اجرا و نگه‌داری از روف گاردن لازم است؟

در بحث اجرا باید تا حد زیادی به ایده روف گاردن پشت بام توجه کرد و دید که در آن طرح از چه المان‌هایی کمک گرفته شده است. برای نمونه اگر در محیط از مبلمان خاصی استفاده شود، باربیکیو و سایبان مورد استفاده قرار بگیرد یا گیاهان خاصی در روف شما کاشته شود همه این موارد در هزینه نهایی شما تاثیر خواهند گذاشت.

بهترین کار این است که از یک تیم مشاور برای اجرای چنین چیزی کمک بگیرید تا هزینه نهایی به شما اعلام شود. برای هزینه نگه‌داری نیز تیم مشاوره می‌توانند یک بازه قیمتی بسته به طرحی که قصد اجرایش را دارید، برای‌تان مشخص کنند. شرکت زدوود می‌تواند در این زمینه شما را به‌طور کامل راهنمایی کند.

جهت مشاوره رایگان در زمینه طراحی روف گاردن و اجرای روف گاردن تهران و سراسر ایران با شرکت مهندسی زدوود تماس بگیرید .

چه استاندارد‌هایی را باید برای اجرای بام سبز رعایت کرد؟

بهترین کار این است که در اجرای هر بام سبزی از گیاهان بومی همان منطقه کمک بگیرید. برای نمونه اگر قصد اجرای روف گاردن در شیراز را دارید، می‌توانید از ارس(سرو کوهی)، انجیر وحشی، نارون، کلخنگ، بلوط، زبان گنجشک(ون) و هزاران گیاه بومی دیگر کمک بگیرید تا بهترین نتیجه برای شما رقم بخورد. استفاده از مصالح مناسب نیز اهمیت زیادی خواهد داشت. در اجرای چنین بامی باید تا حد ممکن از کود‌های شیمیایی استفاده نشود و آف‌کش‌ها نیز مورد استفاده قرار نگیرد.

آشنایی با کلاس‌های مختلف روف گاردن

شاید جالب باشد بدانید که بام‌های سبز به‌لحاظ طراحی دارای کلاس‌های مختلفی هستند. در ادامه به‌شکل مختصر هر کدام از آن‌ها را برای شما توضیح خواهیم داد:

 • کلاس A: در این کلاس سنگ و موزاییک کف بام قرار خواهند گرفت. پوشش گیاهی معمول برای آن شمشاد است و مرکز نیز به‌وسیله چمن پوشانده خواهد شد. برای نورپردازی نیز از نور‌های مخفی کمک گرفته خواهد شد.
 • کلاس B: کف بام از چوب ترموود خواهد بود. پوشش گیاهی کاج و سرخس است و باکس‌های گلدان در آن به‌چشم می‌خورد. جنس حصیر و چرم جنسی است که معمولا برای به‌کارگیری مبلمان در این کلاس استفاده خواهد شد. چراغ‌های استفاده‌شده در این کلاس معمولا اطراف سایه‌بان و آلاچیق هستند.
 • کلاس C: معمولا برای کف بام کلاسی سی از ترموود پلکانی کمک گرفته می‌شود. چراغ باغی و نور مخفی نیز در طراحی آن مرسوم است. آلاچیق‌ چوبی که برای این نوع نیز طراحی می‌شود ظاهر خاصی دارند و معمولی نخواهند بود.
 • کلاس D: این طرح تا حد زیادی شبیه به طرح سی است و تفاوت زیادی در ظاهر دیده نمی‌شود.
 • کلاس E: برای کف از سنگ کمک گرفته خواهد شد. پوشش باید چمن مصنوعی باشد و چراغ باغی نیز برای نورپردازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جمع‌بندی

روف گاردن یکی از جذاب‌ترین فضاها برای ساختمان شماست که در بام اجرا خواهد شد. اگر قصد داشته باشید چنین چیزی را در ساختمان خود به اجرا دربیاورید، زدوود گزینه‌ای مورد اطمینان برای شما خواهد بود. می‌توانید با برقراری تماس با ما تمامی مراحل طراحی تا اجرای باغ در پشت بام خود را به ما واگذار کنید. از شما ممنونیم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. امیدواریم از این مطالب بیشترین استفاده را کرده باشید.

شرکت زدوود متخصص طراحی و اجرای انواع روف گاردن ، اجرای روف گاردن در تهران ، اجرای روف گاردن در شیراز ، اجرای روف گاردن در اصفهان ، اجرای روف گاردن در یزد و تمامی شهرهای ایران است. برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

شرکت زدوود با بیش از 10 سال سابقه فعالیت ، وارد کننده ترموود اصل در ایران ، طراح و سازنده سازه های چوبی فلاور باکس ، آلاچیق چوبی ، پرگولا چوبی ، نرده چوبی ، ترمووال ، دکینگ یا کفپوش چوبی ، روف گاردن ، وارد کننده پارکت چوبی مهندسی شده و نماینده رسمی رنگ ترموود بریلوکس آلمان و ورنیلاک یونان است. جهت دریافت مشاوره رایگان هم اکنون تماس بگیرید.

شرکت مهندسی و تولیدات چوبی زدوود

گارانتی محصولات

گارانتی محصولات

متریال با کیفیت

متریال با کیفیت

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش

zwood

وارد کننده ترموود فنلاندی و ترک

نماینده رسمی چوب ترموود کاراوا فنلاند و نواوود ترکیه

وارد کننده پارکت چوبی مهندسی شده

طراح و مجری نمای ترموود ساختمان

طراحی و اجرای انواع سازه های چوبی ترموود و چوب پلاست

اجرای دکینگ محوطه و کنار استخر

اجرای نرده چوبی ، دیوار چوبی ، پرگولا ، آلاچیق

فرم مشاوره رایگان

 

ارتباط با ما

تماس با ما: 1108 2842 021
ارسال ایمیل به ما : info@zwoodco.com
 تهران - بزرگراه مدرس جنوب به شمال 
ابتدای ظفر - نبش کوچه مرو

 سلام! در کمترین زمان ممکن به پیام شما پاسخ خواهیم داد info@zwoodco.com

* مشاوره آنلاین
Close and go back to page
با ما مشورت کنید